Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP385539040JPP2T0
Part No.:
MKP385539040JPP2T0
Description:
CAP FILM 3.9UF 5% 400VDC RADIAL
Shipping
MKP385539040JPP2T0 Information
Capacitance:
3.9 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
200V
Voltage Rating - DC:
400V
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension:
1.634" L x 0.630" W (41.50mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max):
1.122" (28.50mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)