Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP383522063JPI2T0
Part No.:
MKP383522063JPI2T0
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 630VDC RADIAL
Shipping
MKP383522063JPI2T0 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.693" L x 0.728" W (43.00mm x 18.50mm)
Height - Seated (Max):
1.280" (32.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)