Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP383510100JPP2T0
Part No.:
MKP383510100JPP2T0
Description:
CAP FILM 1UF 5% 1KVDC RADIAL
Shipping
MKP383510100JPP2T0 Information
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
350V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.693" L x 0.846" W (43.00mm x 21.50mm)
Height - Seated (Max):
1.516" (38.50mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)