WIMA MKP2J012201B00KI00
Part No.:
MKP2J012201B00KI00
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 2200PF 10% 630VDC RAD
Shipping
MKP2J012201B00KI00 Information
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
Radial
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.283" L x 0.118" W (7.20mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)