Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP1848C62060JP2
Part No.:
MKP1848C62060JP2
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 20UF 5% 600VDC RADIAL
Shipping
MKP1848C62060JP2 Information
Package/Case:
Radial
Capacitance:
20 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
600V
ESR (Equivalent Series Resistance):
7 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.693" L x 0.846" W (43.00mm x 21.50mm)
Height - Seated (Max):
1.516" (38.50mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)