Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP1848C61560JK2
Part No.:
MKP1848C61560JK2
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 15UF 5% 600VDC RADIAL
Shipping
MKP1848C61560JK2 Information
Package/Case:
Radial
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
600V
ESR (Equivalent Series Resistance):
6 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.260" L x 0.787" W (32.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max):
1.378" (35.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)