Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP1848615084P4
Part No.:
MKP1848615084P4
Package:
Radial - 4 Leads
Description:
MKP 15UF 5% 800VDC RADIAL PITCH
Shipping
MKP1848615084P4 Information
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
800V
ESR (Equivalent Series Resistance):
7.5 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.693" L x 0.846" W (43.00mm x 21.50mm)
Height - Seated (Max):
1.535" (39.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)