Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP1848612084P4
Part No.:
MKP1848612084P4
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial - 4 Leads
Description:
MKP 12UF 5% 800VDC RADIAL PITCH
Shipping
MKP1848612084P4 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Capacitance:
12 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
800V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
9 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.693" L x 0.728" W (43.00mm x 18.50mm)
Height - Seated (Max):
1.417" (36.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)