Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP1847C612275P2
Part No.:
MKP1847C612275P2
Package:
Radial
Description:
MKP 12F 10% 275VAC PITCH 37,5
Shipping
MKP1847C612275P2 Information
Package/Case:
Radial
Capacitance:
12 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
275V
Voltage Rating - DC:
600V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.693" L x 0.846" W (43.00mm x 21.50mm)
Height - Seated (Max):
1.555" (39.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)