Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP1841547255M
Part No.:
MKP1841547255M
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC RADIAL
Shipping
MKP1841547255M Information
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.634" L x 0.709" W (41.50mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max):
1.280" (32.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)