Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP1840510105M
Part No.:
MKP1840510105M
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 1UF 10% 1KVDC RADIAL
Shipping
MKP1840510105M Information
Package/Case:
Radial
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
500V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension:
1.240" L x 0.787" W (31.50mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max):
1.378" (35.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)