Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP1839547161
Part No.:
MKP1839547161
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Description:
CAP FILM 4.7UF 1% 160VDC AXIAL
Shipping
MKP1839547161 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Axial
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±1%
Voltage Rating - AC:
100V
Voltage Rating - DC:
160V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.610" Dia x 1.634" L (15.50mm x 41.50mm)