Delevan MILS1812-822K
Part No.:
MILS1812-822K
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 8.2UH 372MA 1.44OHM SM
Shipping
MILS1812-822K Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
MILS1812
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
372 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.44Ohm Max
Q @ Freq:
40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
30MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.189" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)