Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MIF400R065C2TL-BP |
| Manufacturer | Micro Commercial Co |
| Series | - |
| Package/Case | Module |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Configuration | Half Bridge Inverter |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 650 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 400 A |
| Power - Max | 1250 W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2V @ 15V, 400A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1 mA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 37900 pF @ 25 V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | - |
The following parts include "MIF400R065C2TL-BP" in Silicon Labs MIF400R065C2TL-BP.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.