Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MHT1008NT1 |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor |
| Series | - |
| Package/Case | PLD-1.5W |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Technology | LDMOS |
| Configuration | N-Channel |
| Frequency | 2.45GHz |
| Gain | 20.9dB |
| Voltage - Test | 28 V |
| Current Rating (Amps) | 10µA |
| Noise Figure | - |
| Current - Test | 110 mA |
| Power - Output | 12.5W |
| Voltage - Rated | 65 V |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | PLD-1.5W |
The following parts include "MHT1008NT1" in Silicon Labs MHT1008NT1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.