ITT Cannon, LLC MDM-51PCBRM7-A174-F222
Part No.:
MDM-51PCBRM7-A174-F222
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A SLDR
Shipping
MDM-51PCBRM7-A174-F222 Information
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Series:
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Type, Micro-D
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
51
Number of Rows:
3
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Termination:
Solder
Primary Material:
Metal
Shell Material, Finish:
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
Current Rating (Amps):
3A
Backset Spacing:
0.130" (3.30mm)