Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MCT06030C1101FP500
Part No.:
MCT06030C1101FP500
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
RES 1.1K OHM 1% 1/10W 0603
Shipping
MCT06030C1101FP500 Information
Manufacturer:
Series:
MCT - Professional
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1.1 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Thin Film
Features:
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)