Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MCS04020C2001FE000
Part No.:
MCS04020C2001FE000
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
RES 2K OHM 1% 1/16W 0402
Shipping
MCS04020C2001FE000 Information
Manufacturer:
Series:
MCS - Professional
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
2 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thin Film
Features:
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.015" (0.37mm)