NXP USA Inc. MCF54450VM240J
Part No.:
MCF54450VM240J
Package:
256-LBGA
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA
Shipping
MCF54450VM240J Information
Package/Case:
256-LBGA
Series:
MCF5445x
Product Status:
Obsolete
Core Processor:
Coldfire V4
Speed:
240MHz
Connectivity:
I2C, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
DMA, WDT
Number of I/O:
132
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.35V ~ 3.6V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)