NXP USA Inc. MCF52256AG80
Part No.:
MCF52256AG80
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
144-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP
Shipping
MCF52256AG80 Information
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
144-LQFP
Series:
MCF5225x
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
Coldfire V2
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
80MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, QSPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
96
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)