NXP USA Inc. MC9S12C32MFUE16
Part No.:
MC9S12C32MFUE16
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
80-QFP
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80QFP
Shipping
MC9S12C32MFUE16 Information
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
80-QFP
Series:
HCS12
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
HCS12
Core Size:
16-Bit
Speed:
16MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
60
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.35V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)