VPG Foil Resistors MAY250R00V
Part No.:
MAY250R00V
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 250 OHM 0.005% 0.3W RADIAL
Shipping
MAY250R00V Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
MA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
250 Ohms
Tolerance:
±0.005%
Power (Watts):
0.3W
Composition:
Metal Foil
Features:
Temperature Coefficient:
±2.5ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.311" L x 0.110" W (7.90mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)