Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL250157102E3
Part No.:
MAL250157102E3
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
Shipping
MAL250157102E3 Information
Series:
501 PGM-ST
Packaging:
Box
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
162mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
5.49 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
8.235 A @ 10 kHz
Impedance:
111 mOhms
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
3.299" (83.80mm)