Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL250055152E3
Part No.:
MAL250055152E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SCREW
Shipping
MAL250055152E3 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
500 PGP-ST
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
70mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
5.56 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
8.34 A @ 10 kHz
Impedance:
47 mOhms
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
3.299" (83.80mm)