Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL250054102E3
Part No.:
MAL250054102E3
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 420V SCREW
Shipping
MAL250054102E3 Information
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
105mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
11.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
74 mOhms
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max):
3.535" (89.80mm)