Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL229957821E3
Part No.:
MAL229957821E3
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
MAL229957821E3 Information
Series:
299 PHL-4TSI
Packaging:
Box
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
140mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.76 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
5.64 A @ 10 kHz
Impedance:
90 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.228" (82.00mm)