Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL229957561E3
Part No.:
MAL229957561E3
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
MAL229957561E3 Information
Series:
299 PHL-4TSI
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
200mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.96 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.44 A @ 10 kHz
Impedance:
130 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.441" (62.00mm)