Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL229957471E3
Part No.:
MAL229957471E3
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
MAL229957471E3 Information
Series:
299 PHL-4TSI
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
240mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.54 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.81 A @ 10 kHz
Impedance:
160 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)