Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL229956102E3
Part No.:
MAL229956102E3
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
MAL229956102E3 Information
Series:
299 PHL-4TSI
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
130mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.88 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
5.82 A @ 10 kHz
Impedance:
90 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.835" (72.00mm)