Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225957561E3
Part No.:
MAL225957561E3
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
MAL225957561E3 Information
Series:
259 PHM-SI
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
230mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.76 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.14 A @ 10 kHz
Impedance:
170 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.244" (57.00mm)