Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225719681E3
Part No.:
MAL225719681E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 500V SNAP TH
Shipping
MAL225719681E3 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
257 PRM-SI
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
330mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
3.31 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.634 A @ 10 kHz
Impedance:
300 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.441" (62.00mm)