Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL219877271E3
Part No.:
MAL219877271E3
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
MAL219877271E3 Information
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
354mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.96 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
300 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.457" (37.00mm)