Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL219866391E3
Part No.:
MAL219866391E3
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
MAL219866391E3 Information
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
245mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.44 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
175 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)