Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL219857331E3
Part No.:
MAL219857331E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
MAL219857331E3 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
198 PHR-SI
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
290mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.22 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
250 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)