Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL219816331E3
Part No.:
MAL219816331E3
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
MAL219816331E3 Information
Series:
198 PHR-SI
Packaging:
Bulk
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
290mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.22 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
210 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.850" (47.00mm)