Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL216358331E3
Part No.:
MAL216358331E3
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 385V SNAP TH
Shipping
MAL216358331E3 Information
Series:
163 PLL-PW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
385 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
360mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.84 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
280 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.165" (55.00mm)