Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL216353102E3
Part No.:
MAL216353102E3
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP TH
Shipping
MAL216353102E3 Information
Series:
163 PLL-PW
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
125mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.58 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
90 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
2.953" (75.00mm)