Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL216258103E3
Part No.:
MAL216258103E3
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP TH
Shipping
MAL216258103E3 Information
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
34mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
6.86 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
29 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
2.953" (75.00mm)