Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL216255333E3
Part No.:
MAL216255333E3
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP TH
Shipping
MAL216255333E3 Information
Capacitance:
33000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
28mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
6.08 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
21 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.165" (55.00mm)