Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL216254683E3
Part No.:
MAL216254683E3
Description:
CAP ALUM 68000UF 20% 10V SNAP TH
Shipping
MAL216254683E3 Information
Series:
162 PLL-PW
Capacitance:
68000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
21mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
7.64 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
18 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
2.165" (55.00mm)