Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL216248472E3
Part No.:
MAL216248472E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP TH
Shipping
MAL216248472E3 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
162 PLL-PW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
62mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
4.09 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
53 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
1.772" (45.00mm)