Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215977331E3
Part No.:
MAL215977331E3
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
MAL215977331E3 Information
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
600mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.49 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
390 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)