Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215976471E3
Part No.:
MAL215976471E3
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
MAL215976471E3 Information
Series:
159 PUL-SI
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
450mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.72 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
330 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.850" (47.00mm)