Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215919391E3
Part No.:
MAL215919391E3
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP TH
Shipping
MAL215919391E3 Information
Series:
159 PUL-SI
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
360mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.02 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.828 A @ 10 kHz
Impedance:
270 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.244" (57.00mm)