Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215842562E3
Part No.:
MAL215842562E3
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 80V SNAP TH
Shipping
MAL215842562E3 Information
Series:
158 PUL-SI
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
93mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.69 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
90 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)