Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215773152E3
Part No.:
MAL215773152E3
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP TH
Shipping
MAL215773152E3 Information
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
160mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.49 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
140 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)