Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215759561E3
Part No.:
MAL215759561E3
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 500V SNAP TH
Shipping
MAL215759561E3 Information
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
330mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Applications:
Audio
Impedance:
280 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.441" (62.00mm)