Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215756681E3
Part No.:
MAL215756681E3
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
MAL215756681E3 Information
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
380mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
265 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)