Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215752152E3
Part No.:
MAL215752152E3
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP TH
Shipping
MAL215752152E3 Information
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
180mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.04 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
155 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)