Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215746561E3
Part No.:
MAL215746561E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
MAL215746561E3 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
157 PUM-SI
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
425mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
305 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.850" (47.00mm)